Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

Jaké dokumenty musíte mít při prodeji nemovitosti?

sedlak_jan_2 Ing. Jan Sedlák 4. 7. 2023

Magazín foto

Prodej nemovitosti je komplexní proces, který vyžaduje pečlivou přípravu a správnou dokumentaci. Bez ohledu na to, zda jste prvním majitelem nebo jste již nemovitost prodávali, je důležité být obeznámen s tím, jaké dokumenty budete muset předložit při prodeji. Správná dokumentace je základem pro bezproblémový průběh transakce a zajišťuje ochranu jak pro prodávajícího, tak pro kupujícího.
 
List vlastnictví (LV) – na listu vlastnictví je přesně specifikována daná nemovitost a také určen její vlastník. Bez listu vlastnictví se tedy neobejdete. LV si můžete zkontrolovat na webových stránkách katastrálního úřadu – www.cuzk.cz Zde podle adresy nemovitosti vyhledáte skutečného vlastníka. Údaje jsou bezplatné a dostupnému každému. Originál listu vlastnictví si můžete zajistit také na pobočce katastrálního úřadu nebo na místech České pošty či obecního úřadu, kde mají vzdálený přístup do katastru. Stejný přístup pak využívají realitní kanceláře a mohou si dokumenty zajistit.
 
Nabývací titul – nabývacím titulem je myšlen dokument, na základě, kterého jste získali vlastnictví k dané nemovitosti. Nejčastější varianty nabývacích titulů je kupní smlouva, darovací smlouva nebo rozhodnutí o dědictví. Nemáte-li tuto listinu u sebe, nevadí. Příslušný katastrální úřad ji archivuje a je tedy možné si ji vyžádat. Nabývací titul je veřejně dostupný údaj, takže si pro něj na katastrální úřad může zajít kdokoliv.
 

Stavební dokumentace – ze zákona by každý majitel měl uchovávat aktuální stavební dokumentaci k nemovitosti. Nestačí tedy mít původní plány domu, když byla polovina přestavěna. Vždy by si měl majitel  takovou dokumentaci aktualizovat. Ano, je to těžké a často nákladné, ale i tuto podmínku ukládá každému prodávajícímu zákon. Může se tedy stát, že stavební dokumentaci po vás bude kupující vyžadovat. (náklady na vyhotovení jsou 10–50 tis. Kč)

PENB – průkaz energetické náročnosti budovy. Ať už je to byt, dům či kanceláře každá budova musí mít při prodeji vyhotovený PENB. V zákoně jsou výjimky pro nemovitosti, na které se to nevztahuje, např: garáž, rekreační objekt menších rozměrů či starší stavby bez provedené rekonstrukce. (náklady na vyhotovení jsou 4–8 tis. Kč).


 
Bezdlužnost – při prodeji bytových jednotek se požaduje potvrzení o bezdlužnosti. Tento dokument vám může vyhotovit SVJ (společenství vlastníků jednotek), nebo firma zajišťující správu celé nemovitosti. V bezdlužnosti bude uvedeno, jestli vlastník bytové jednotky nemá dluhy vůči správě nemovitosti (záloha na vodu, topení, fond oprav atd.). Najdete tam také informaci, jestli bytový dům má úvěr spojený s revitalizací a případně jaká je výše vztahující se k prodávané jednotce. U družstevních podílů bude bezdlužnost doplněna o informace ohledně doplacené či nedoplacené anuity.
 
Osobní doklady – je to banalita, ale nechcete, aby se vám kvůli tomu zastavil celý obchod. Platné osobní doklady jsou nutné (cestovní pas či občanský průkaz).

Pamatujte, že v případě prodeje nemovitosti je vždy lepší být připravený a mít správnou dokumentaci již předem. Čím lépe budete připraveni, tím plynulejší a úspěšnější prodej budete mít.

 

Nenechte si ujít novinky 
ze světa nemovitostí

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a nic vám neunikne.

Vyplněním souhlasíte se Zpracováním osobních údajů