Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

Neudělejte chybu při koupi stavebního pozemku

sedlak_jan_2 Ing. Jan Sedlák 16. 5. 2024

Naučte se, jak správně vybrat stavební pozemek, a na co si dát pozor při jeho nákupu, od právních aspektů po inženýrské sítě. Ušetřete čas a peníze s našimi tipy pro výběr ideálního místa.

DALL·E 2024-05-16 12.42.44 - A realistic photo of a plot of land with a visualized house on it, situated on the edge of a Czech village. The plot should have green grass, clear bl

Nabídka stavebních pozemků v ČR

Nabídka stavebních pozemků v ČR je velmi omezená. Je to jako s parkovacím stáním v sobotu před nákupním střediskem. Ty nejlepší místa jsou obsazená a zbývají ty nejvzdálenější nebo je nutné si připlatit.

Aktuální nabídka stavebních pozemků v ČR dle velikosti:                   

Výměra od 0 do 500 m2   Počet 560 pozemků
Výměra od 501 m2 do 1000 m2 Počet 3.216 pozemků
Výměra od 1001 do 2000 m2 Počet 3.632 pozemků
Výměra od 2001 a více  Počet 2.537 pozemků

(data z realitního serveru www.sreality.cz )

Největší zájem realitní kanceláře evidují o pozemky do výměry 1 000 metrů. 

Podle čeho poznáte, že vybraný pozemek je stavební?

Katastr nemovitostí (CUZK) V katastru nemovitostí nepoznáte reálné využití pozemku, pouze jeho označení. Pozemek označený jako orná půda může být ve skutečnosti určen k výstavbě.

CUZK.png

Územní plán obce Všechny obce v ČR mají zpracované územní plány. Územní plán určuje, kde, co a jak se může stavět. Říká, kde mohou vzniknout nové domy, ulice a čtvrti, jaké plochy jsou určeny pro bydlení, komerci nebo stavby veřejného vybavení i to, jak mohou být budovy vysoké. Ukazuje také, kde budou plochy chráněny pro parky, lesy nebo zemědělství. Pro rozhodování v území je závazný.

územní plán obce.png

Lze změnit územní plán obce? Ano, ale je to složité a finančně nákladné. Obce své územní plány schvalují na 5-10 let dopředu a změny jsou možné pouze po schválení zastupitelstvem. Další náklady na změnu územního plánu nese většinou žadatel.

Na co si dát ještě pozor?

Elektřina

Jak vyřešit připojení pozemku na elektřinu? V ČR jsou různí distributoři (EG.D, PRE, ČEZ) a je potřeba získat vyjádření k existenci sítí nebo žádost o trvalé připojení. O tuto infomaci lze například požádat na stránce:

https://www.egd.cz/zadost/vyjadreni-k-existenci-elektrickych-siti

Musíte-li řešit novou přípojku na elektřinu, připravte se na to, že na připojení mají energetické společnosti 18 měsíců.

Elektřinu vám za relativně nízký poplatek zajistí distributor (v řádu jednotek tisíc korun).

Voda

Kde zjistit možnosti připojení pozemku na vodu? Každý vodovod má svého správce. Obec vám poradí, kdo daný rozvod spravuje. Pozor na rozdíl mezi přípojkou a nutností prodloužení hlavního řádu. Vodu na pozemku můžete vyřešit i vlastní studnou. Do země však nikdo nevidí, kvalitu a vydatnost vrtu tedy zjistíte až po jeho dokončení. Nezapomeňte, že studna (kopaná i vrtaná) je také stavba, potřebujete k ní stavební dokumentaci i povolení.

Kanalizace

Pokud v obci není, můžete mít vlastní ČOV nebo septik. Kde kanalizace je, obec obvykle požaduje napojení na její síť. Pozor na rozdíl mezi kanalizací dešťovou a splaškovou. Jedna slouží pouze k odvodu dešťové vody a nelze na ni připojit odpadní vody z domácnosti.

Vybudování přípojky na kanalizaci a vodu je na náklady vlastníka pozemku. Náklady se pohybují v řádu desítek až stovek tisíc korun.

Plyn

V dnešní době není plynová přípojka tak důležitá. Náklady na energie snižují moderní zdroje vytápění – tepelné čerpadlo či rekuperace. S plynovou přípojkou se tedy nemusíte nutně trápit.

Odstupové vzdálenosti

Zkontrolujte odstupy od sousedních staveb, šířku pozemku a další regulace. Ideálně využijte služeb projektanta či architekta. Dle stavební vyhlášky platí, že odstupová vzdálenost dvou samostatně stojících domů musí být 7 min. metrů. Existují ještě další výjimky pro odstupové vzdálenosti, ale ty je nutné vždy konzultovat s odborníky.