Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

8 tipů na co nezapomenout při sjednání pronájmu

sedlak_jan_2 Ing. Jan Sedlák 21. 8. 2023

Pronajímáte vaši nemovitost a chcete mít jistotu, že si sjednáte správné podmínky? Sepsali jsme pro vás 8 tipů na co si je dobré myslet při sjednání nájemních smluv.

632866b1decb46065514323

Jak to je s kouřením v bytě? Mohou mít nájemci domácího mazlíčka? Jak mít ve smlouvě sjednané zvyšování nájmu? Nejste si jisti? Přečtěte si o tom v našem článku.

 

1. Maximální počet osob v bytě

Dle velikosti pronajímané nemovitosti si dobře stanovte maximální počet osob, který zde smí bydlet. Nezapomeňte VŽDY doplnit do nájemní smlouvy všechny osoby, které pronájem užívají. 

Nepleťte si návštěvu s trvalým bydlením. V případě, že se vám protáhne návštěva na déle než 14 dní, je třeba tuto osobu neprodleně ohlásit majiteli. Větší počet osob v bytě totiž může ovlivnit výši záloh na služby. Pronajímatel má právo odsouhlasit nový počet osob. 

2. Zakažte možnost podnájmu

Málokterý majitel ví, že pokud ve smlouvě není výslovně sjednán zákaz podnájmu, může se stát, že ve svém bytě najde někoho úplně jiného, než komu nemovitost pronajal. Doporučujeme proto, abyste si dali už do nájemní smlouvy ujednání, že váš byt nebude využíván k podnájmu. 

3. Kouření v bytě

Máte citlivý nos a pach z cigaret vám vadí? Smůla. Nájemníkovi to výslovně zakázat nemůžete.

Náš tip: Upozorněte dopředu nájemce, že v případě kdy bude v nemovitosti kouřit, musí ji uvést do původního stavu. Je-li pronajatá nemovitost po převzetí zakouřená, máte nárok nejen na výmalbu, ale i vyčištění všech textilií. 

4. Mazlíčci v bytě

Jaké zvíře je domácí mazlíček a jaké už ne? Zákon tuto věc nespecifikuje. Občanský zákoník v § 2258 říká, že “nájemce má právo chovat v bytě zvířata, nezpůsobí-li tento chov pronajímateli nebo ostatním obyvatelům nemovitosti obtíže nepřiměřené poměrům v domě a jeho společných prostorách”. 

Nejvhodnější způsob, jak předejít domácím mazlíčkům v bytě je výběr nájemce. Vždy se ptejte, jestli nájemník chová nebo uvažuje chovat nějaké zvíře. Chov zvířete není důvodem k ukončení nájemní smlouvy. 

Náš tip: Sjednejte si do nájemní smlouvy ustanovení o navýšení jistoty (vratnou kauci) na maximální výši, v případě, že nájemce v bytě začne chovat zvíře. Pronajímatel může požadovat jistotu ve výši až trojnásobku měsíčního nájmu.