Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

4 tipy, jak snížit náklady na energie

sedlak_jan_2 Ing. Jan Sedlák 29. 6. 2023

Také vás trápí rostoucí cena energií a náklady na provoz vaší domácnosti? Máme pro vás několik užitečných tipů, jak snížit náklady na energie. Dozvíte se, co lze udělat hned teď, až po rady na dlouhodobé koncepční řešení. 

635264220926a4553442815

Popisek hlavního obrázku

Také vás trápí rostoucí cena energií a náklady na provoz vaší domácnosti? Máme pro vás několik užitečných tipů, jak snížit náklady na energie. Dozvíte se, co lze udělat hned teď, až po rady na dlouhodobé koncepční řešení. 

 1. Snížení běžné spotřeby v domácnosti (#začnětehned)
 2. Minimalizace tepelných ztrát (#naplanujteaudit)
 3. Pořízení alternativního zdroje vytápění (#mysletealternativně)
 4. Fotovoltaika (#využijtedotace)

Snížení běžné spotřeby v domácnosti - nejrychlejší úspora #začnětehned

Věděli jste, že snížením teploty v domácnosti o 1 stupeň můžete ušetřit až 6 % ročních nákladů na vytápění? Pusťte se do toho a na termostatu otočte kolečkem doleva.

Zapněte si stopky ve sprše. Rychlá sprcha do 3 minut vám pomůže ušetřit až 5.000 Kč ročně.

Větrejte chytře. Nepoužívejte dlouhé větrání přes ventilaci, naopak vyvětrejte rychle a intenzivně. 

Vzpomeňte si na vaše dětství. Jestli jste měli za radiátorem fólii, vaši rodiče věděli jak ušetřit. Odrazová fólie může ušetřit dalších 5 % na vytápění.

Snížení tepelné ztráty #naplanujteaudit

Nejvíce tepla uniká obálkou budovy - okna a obvodové zdivo. Zateplení obvodového zdivapomůže nejvíce, ale můžete začít od těch méně nákladných investic. Teplo uniká do horních částí domu, a proto je vhodné mít dobře odizolovaný půdní prostor od obytné části. 

Zkontrolujte také těsnost oken. Špatně těsnící okna a dveře vám mohou způsobit 40 % úniku tepla. U starších dřevěných oken výrazně pomůže výměna gumového těsnění. 

Plánujete-li se pustit do snížení tepelné ztráty naplno, nechte si vždy zpracovat energetický audit vašeho domu. Špatné provedení tepelné izolace může způsobit vznik tepelných mostů a kromě unikající teploty si tak ještě způsobíte kondenzaci vlhkosti v domácnosti. 

Pořízení alternativního zdroje vytápění #mysletealternativně

Hitem posledního roku je návrat ke kotlům na tuhá paliva a přechod na tepelná čerpadla.

I když jde řádově o mnohonásobně vyšší investici, můžete čerpat na jejich pořízení dotace. Dle typu, stáří a způsobu vytápění rodinných domů nelze doporučit jedno řešení. Pro každého může být výhodná jiná varianta. 

Aktuální dotace pro výměnu kotle činí 50 % z pořizovacích nákladů. Domácnosti s nižšími příjmy mohou dokonce na výměnu kotle získat až 95 %

Mezi nejefektivnější zdroje tepla pro domácnosti patří tepelná čerpadla. Jejich energetická účinnost dosahuje průměrně 300 %. 

Existují 3 druhy tepelných čerpadel:

 1. Země/voda - U tohoto čerpadla se k ohřívání používá teplo z půdy. Existují 2 typy těchto čerpadel:
  • odebírá teplo z plochy zahrady, kde jsou umístěny zemní kolektory (ideální pro dům s velkou zahradou)
  • odebírá teplo pomocí vrtu z hloubky pod povrchem země (jeden nebo více vrtů o hloubce 80 až 250 m)
 2. Voda/voda - Zde se využívá velké množství podzemí vody, takže je nutné udělat vrty. Jsou zde vyšší náklady na investici i kvůli náročnější údržbě čerpadla.
 3. Vzduch/voda - Tento druh je nejvýhodnější, protože je u něj nejlepší poměr investovaných nákladů, jednoduchosti instalace a dostupnosti zdroje. 

Maximální výše dotace aktuálně činí 100.000 Kč. 

Fotovoltaika #využijtedotace 

Fotovoltaika nebo solární elektrárna vyrábí elektřinu ze slunečního záření. Nepotřebujete tedy k jejímu chodu žádné palivo. Skládá se z fotovoltaických panelů, střídače a případně baterií. Panely vyrábí elektřinu při slunečním záření. Lze je umístit na střechu domu, garáže, pergoly, na fasádu. 

Pokud chcete vyrobenou elektřinu používat i v noci, musíte si pořídit baterie. Přebytky vyrobené energie můžete použít k ohřevu teplé vody v bojleru. 

Oblíbená realizace pro domácnosti je FTVE s výkonem 10 kWp, taková elektrárna vyrobí ročně v našich podmínkách 10 MWh

I na pořízení FTVE lze čerpat dotaci maximálně ve výši 50% nákladů, příčemž lze získat na jeden rodinný dům až 200.000 Kč.

Rychloúvěr na udržitelné bydlení

Banky v letošním roce reagují rychle na potřeby zákazníků a nabízí rychloúvěry pro financování energetických úspor. I s tímto typem úvěru, vám umí poradit naši finanční poradci.

Nenechte si ujít novinky 
ze světa nemovitostí

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a nic vám neunikne.

Vyplněním souhlasíte se Zpracováním osobních údajů