Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

Na co se ptát při prohlídce pronájmu?

gardasova_veronika_1 Veronika Gardášová 26. 8. 2024

Hledání nového bydlení může být vzrušující, ale také stresující záležitostí. Prohlídky jsou skvělou příležitostí k tomu, abyste si udělali jasno, zda je konkrétní byt či dům pro vás tím pravým. Ale jak se vyhnout nepříjemným překvapením po nastěhování? Klíčem je vědět, na co se ptát. Nachystali jsme pro vás seznam nejdůležitějších otázek.

DSC06701_1920px

1. Na jak dlouho může být nájemní smlouva?

Vy zřejmě víte, jak dlouho budete chtít bydlet v pronájmu. Na to stejné se zeptejte majitele nemovitosti. Některé nemovitosti jsou určené k dlouhodobému pronájmu, ale může se stát, že majitel zvažuje prodej nebo nemovitost využít pro rodinné příslušníky. Vás by tak čekalo další stěhování. Ve většině případů se nájemní smlouvy uzavírají na 1 rok a následně se prodlužují.

2. Co zahrnuje nájemné a zálohy na služby?

Je důležité vědět, za co přesně pronajímateli platíte. Je velký rozdíl mezi nájmem a zálohou na služby. Nájem je částka, kterou platíte pronajímateli za užívání bytu. Před sjednáním nájemní smlouvy je pevně domluvená. Kdežto záloha na služby, oproti nájemnému, je vždy zpětně vyúčtovatelná. Na začátku nájemní smlouvy nemusí být jisté, jestli záloha pokryje vaši spotřebu nebo vám vznikne přeplatek. Některé zálohy zahrnují veškeré poplatky (voda, elektřina, plyn, internet), jinde si budete muset třeba elektřinu přepsat na sebe a platit zvlášť. Pronajímatel vám v zálohách na služby smí účtovat jen to, co lze prokazatelně spočítat jako spotřebu či službu spojenou s pronájmem bytu (elektřina, voda, plyn, internet, topení, úklid domu, společná elektřina, výtahy, pojištění, odvoz odpadu). Ujistěte se, že ve službách neplatíte majiteli fond oprav nebo poplatek za správu. Tyto položky musí být zahrnuty v ceně nájmu.

3. Kolik činí vratná kauce (jistota*)?

Obvykle vratná kauce bývá ve výši jednoho měsíčního nájmu. Majitel může požadovat maximální kauci odpovídající třem měsíčním nájmům.

Slouží k zajištění povinností nájemníka vyplývajících z nájemní smlouvy, např. poškození nemovitosti, neuhrazené nájemné apod. Pokud bylo vše v pořádku, má po skončení nájemní smlouvy nájemce právo na vrácení vratné kauce v plné výši.

Pronájem je možné sjednat i bez kauce, záleží, jak se dohodnete s pronajímatelem.

Měli byste vědět: Nájemce má právo na úrok ze složené vratné kauce. Ten se počítá z průměrné úrokové sazby spotřebitelských úvěrů.

4. Jaké vybavení v nemovitosti zůstane?

Zeptejte se, zda bude nemovitost vybavena. Budete tak vědět, co si musíte dokoupit sami. Někdy je také možnost se domluvit na odkupu stávajícího vybavení. Připravte se na to, že u bytu, který je plně vybaven, pravděpodobně zaplatíte vyšší nájemné i kauci.

5. Máte sklep? Mohu ho vidět?

Náleží k bytu/domu sklep? Můžete využívat společnou zahrádku? Kdo se o ni stará? Je v domě kolárna/kočárkárna? Uklízí bytový dům firma nebo se všichni střídají a budete muset někdy uklízet také?

DSC06320_1920px

6. Jsou tam nějaké závady nebo nedostatky?

Pečlivě si prohlédněte byt a ptejte se na jakékoliv viditelné nedostatky nebo závady. Mohou to být drobnosti, nebo vážnější problémy, jako plíseň či špatně fungující topení. Důležité je také vědět, kdo bude odpovědný za opravy a v jaké míře.

Podle občanského zákoníku by měl nájemce provádět drobné opravy a běžnou údržbu bytu. Podle nařízení vlády č. 308/2015 Sb. platí, že vzájemná práva a povinnosti by si měli mezi sebou pronajímatel a nájemce vyřešit ve smlouvě. 

Jak se tedy pozná drobná oprava? Nařízení stanovuje hranici 1000 Kč na jednu opravu, do tohoto limitu hradí opravu nájemce, nad tento limit ji hradí majitel.

Nařízení také stanovuje roční náklad a jeho maximální limit pro drobné opravy. Ten činí 100 Kč na metr čtvereční nemovitosti. Takže byt o velikosti 55 m2 má limit na drobné opravy 5 500 Kč za rok. Jakmile je tento limit překročen, veškeré další opravy platí majitel.  

Zajímá vás víc? přečtěte si náš článek 8 tipů na co nezapomenout při sjednání pronájmu.

Tipy na závěr:

Máte domácího mazlíčka? Jste kuřák? Požadujete trvalé bydliště? Nebojte se říct pravdu! Dle zákona vám majitel nic z toho nemůže zakázat, může si však vybrat zájemce dle svých preferencích. Ale upřímnost je jedna z klíčových věcí, že vám bude důvěřovat a vybere si právě vás. Jste v exekuci? I tady pravdivá odpověď značí váš charakter.

Závěr

Hledání bydlení je důležitým krokem a správně položené otázky vám mohou ušetřit mnoho starostí v budoucnosti. Buďte při prohlídce pečliví, zeptejte se na vše, co vás zajímá, a zaznamenejte si důležité odpovědi. Nezapomeňte na celkovou kontrolu nájemní smlouvy jako takové, ve které si musíte ověřit, jaké podmínky podepisujete a jestli je vše tak, jak vám na prohlídce bylo řečeno.  


Hledáte pronájem nebo potřebujete poradit? Ozvěte se nám!

*Občanský zákoník již termín vratná kauce nepoužívá. Místo toho používá termín jistota.  

Nenechte si ujít novinky 
ze světa nemovitostí

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a nic vám neunikne.

Vyplněním souhlasíte se Zpracováním osobních údajů