Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

Jdete na prohlídku nemovitosti? Rozhodně se zeptejte na tyto otázky.

Chcete si koupit nemovitost a domluvili jste si prohlídku? Na co se zeptat, abyste se mohli správně rozhodnout? 

Připravili jsme si pro vás souhrn těch nejdůležitějších otázek a přidali jsme k tomu také komentář a tipy našich makléřů.

DSC02582_1920px

Rada na začátek: Promyslete si, co chcete koupit, než jdete na prohlídku. Smiřte se s tím, že přesně takovou nemovitost asi nikdy nenajdete. Bydlení je o kompromisech. Pokud toužíte po vysněném bydlení, musíte za to obvykle zaplatit více, než si přejete.

1. Jaké jsou měsíční náklady na provoz nemovitosti? Zeptejte se na reálné vyúčtování.

Vždy se zajímejte, jaké jsou náklady na provoz bytu/domu. Chtějte vidět, kolik jsou zálohy za vytápění, elektřinu a fond oprav, ale také reálné vyúčtování. Musí majitelé každý rok doplácet nebo naopak dostanou peníze zpět?

2. Proč se nemovitost prodává a kdy bude připravena k nastěhování?

Zajímejte se o to, proč se nemovitost prodává. Může to mít vliv na termín předání a nastěhování.

3. Jaká je historie nemovitosti? Proběhla zde rekonstrukce?

U domu se zajímejte o jeho historii a ideálně jeho dokumentaci. Je všechno řádně zapsáno v katastru? Je tam přístavba nebo se měnila elektřina? Získejte co nejvíce informací, ale i přesto mějte na paměti, že všechno nemusíte odhalit.

4. Jaké zůstane vybavení? Je v ceně nemovitosti?

Kupuji si byt a počítám s tím, že mi tam zůstane kompletní vybavení kuchyně včetně spotřebičů. Tak to přece chodí, že? Někdy to tak není. Majitel si může chtít všechny spotřebiče, včetně těch vestavěných, vzít s sebou. Může vám je ale také nabídnout k odkupu. Pokud se dostanete do podobné situace, nezapomeňte seznam vybavení, které v bytě zůstane, připsat do kupní smlouvy.

5. Jací jsou sousedi?

Určitě se zeptejte na sousedy a lokalitu, do které se stěhujete. Panují mezi sousedy dobré vztahy? Majitel vám pravděpodobně úplnou pravdu neřekne. Chce prodat nemovitost co nejrychleji, a tak ji i sousedy vylíčí v nejlepším světle.

Náš tip: Můžete se spojit s předsedou SVJ a zeptat se na celkové fungování bytového domu.

DSC06750_1920px.jpg

6. Kupujete opravdu to, co vám bylo nabízeno?

Ověřte si, co kupujete. U bytu chtějte vidět prohlášení vlastníka budovy. Je dobré si ověřit, jaké prostory a podíly k bytu patří. Když kupujete dům, vyžádejte si list vlastnictví, katastrální mapu a projektovou dokumentaci. 

7. Je na nemovitosti omezení vlastnického práva?

Vyžadujte od makléře předložení listu vlastnictví a informaci, zda na nemovitosti není omezení vlastnického práva či jiné právní vady.

8. Jaké je parkování v okolí nemovitosti? 

Prodává se byt s parkovacím místem? Je v okolí dostatek míst k parkování? Ve velkých městech jsou často zpoplatněné parkovací zóny. Je tedy dobré se zeptat jaké jsou v okolí podmínky parkování.

9. Kdo se stará o bytový dům?

Pokud je byt v osobním vlastnictví, chtějte vědět jaké investice má za sebou SVJ. Zajímejte se o celkové hospodaření a jaké je složení vlastníků – jsou tam spíše mladší lidé a rodiny nebo v domě bydlí lidé v důchodovém věku? I to vás při koupi bytu může zajímat.

Naše rada: Lepší je opravený bytový dům, který splácí úvěr na revitalizaci, než neopravený bez úvěru. Máte tak jistotu, že dům a jeho vnitřní prostory prochází pravidelnou renovací, a tím zvyšují atraktivitu a cenu i vašeho bytu.

10. Je nemovitost správně zakreslena v katastru nemovitostí? 

Toto je také dobré prověřit. Obzvlášť pokud si nekupujete nemovitost přes realitní kancelář. Ověřte si, že daný dům nebo chata může stát na daném místě. Nechcete, aby vás jednou překvapil dopis z katastrálního úřadu, že stavbu musíte odstranit. Jak si zkontrolovat správné zakreslení? Napsali jsme o tom článek

Rada na závěr: Je pravděpodobné, že na některé z těchto otázek nebude hned vědět makléř či majitel odpověď. Nenechte se odbýt a chtějte co nejvíce údajů. Jste to vy, kdo vkládá velké finanční prostředky a čas do vašeho vysněného bydlení. 

Bonus: Připravili jsme pro vás ke stažení checklist se všemi otázkami, abyste je měli vždy po ruce. 

Otázky na prohlídku-4.png

 

Nenechte si ujít novinky 
ze světa nemovitostí

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a nic vám neunikne.

Vyplněním souhlasíte se Zpracováním osobních údajů